GRAFIKA: Argumentace

Rozhodl jsem se po neustálém opakovaní těch samých chyb mnohými diskutéry, že dám dohromady další článek o argumentaci a čeho se v ní vyvarovat. Tentokrát s použitím obrázků.

Musím upozornit, že nejde o nějaká pravidla vymyšlená od zeleného stolu, či snad nějaká dogmata, ale o logické a naprosto nevyhnutelné cesty, které je třeba následovat, pokud se spolu chtějí lidé konstruktivně bavit.

Rétorické figury

Jedná se o způsob vedení argumentace tak, aby vyvolala v posluchači či čtenáři kýžený efekt. Třeba o protistraně. Zapracoval jsem do obrázku dílo Karla Čapka Dvanáctero figur zápasu perem čili Příručka písemné polemiky, ze svazku Marsyas čili Na okraj literatury.

Celý obrázek: zde

Fotka v pozadí je z oficiálních stránek Středočeského kraje.

Přijdou vám dané figury velmi aktuální a moderní? Jsou jak ušité pro dnešní dobu internetu. Karel Čapek je ovšem sepsal téměř před sto lety. Nezbývá než doufat, že za dalších sto let budou už jen úsměvnou vzpomínkou.

Racionální diskuze

Základní body vedení racionální diskuze shrnuje obrázek níže.

V závorce je pak uveden název pro každý z takových obratů, kterým se říká třeba argumentační klamy. V češtině je dostupný výborný derivát Rhetological Fallacies, za kterým stojí PhDr. Marek Picha, Ph.D.

hzh

Celý obrázek: zde

Závěr

Sám jsem se argumentaci věnoval obecně zde a cíleně na jedno téma tady.

Velmi doporučuji pročíst informace výše předtím, než se pustíte do diskuze!

Člověk si vůbec nemusí uvědomit, že argumentuje hloupě. Co je horší, nemusí si ani uvědomovat, že o dané problematice nic moc neví a nerozumí jí.

Na závěr jen sumarizuji, co považuji za opravdu velmi důležité:

1. – Nepapouškujte hned věci, které si přečtete na internetu, ale nejprve žádejte toho, kdo danou věc tvrdí, o zdroj!

Velmi pečlivě prověřujte tvrzení, které později převezmete coby vlastní. Pokládejte sami sobě otázky jako „Nelže mi?“, „Jak na to přišel?“, „Neplete se?“. Jinak se můžete stát obětí lži.


Zkuste se vždy přesvědčit, že protistrana ví, o čem mluví, a dokáže smysluplně vysvětlit svůj postoj.

2. – Kriticky zhodnoťte relevantnost a úplnost!

Bavíte se třeba o povinnostech v té a té oblasti, přičemž protistrana argumentuje stylem „když to jde tam, proč by to nešlo tady?“. Toto je velmi tenký led, lidé nejsou všude stejní. Velmi pečlivě a neemotivně zvažte, jestli je v daném případě srovnání na místě.

3. – Neztrácejte čas a neplýtvejte energií!

Chcete se o problematice dovědět něco zajímavého, ale protistrana vám nabízí jen videa z youtube, články z blogů či názory laiků? Neztrácejte čas. Díky internetu můžete diskutovat téměř s celým světem a šance, že právě ten jeden diskutér samouk, kterému se věnujete, bude mít nějaké exklusivní odborné informace, je skoro určitě nula. Bavte se s rozumnými lidmi, s takovými, kde se diskuze někam ubírá, kteří vás neuráží svou hloupostí, agresivitou nebo úrovní.

Nemusíte se bát. O nic důležitého při předčasném ukončení takové diskuze nepřijdete.

To je vše. Buďte obezřetní a nenechejte se využít k šíření lží a nemyslů!

Tags:

O autorovi:

Věčný milovník kritiky, skepse a pokládání otázek. Vyžívá se v nekonečných argumentačních duelech, kde neexistuje cíl a nic není probráno tak do hloubky, aby se už nedalo pokračovat dále.

Leave a Reply