Archive for the ‘Do větru’ Category

Alternativní pokrytci

Neděle, 5 října, 2014

Opět jsem strávil nějaký čas diskuzí s lidmi, kteří berou jako přednost fakt, že uvažují a jednají jinak. Je třeba dodat, že tím jinak myslí často lépe. A kdo nežije jinak, je ovce a měl by otevřít oči. Ukážu pár myšlenek a screenshotů z diskuzí, které dokumentují jak pokrytecké a logicky chybné můžou takové úvahy někdy být.

Berte prosím následující článek jako odlehčující pohled do jiných a možná zajímavých myšlenek a názorů. Budu jako obvykle všechna jména z diskuzí nepřístupných zvenku rozmazávat.
(Pokračování textu…)

Jak psát závěrečnou práci

Středa, 16 července, 2014

Dovolte mi sepsat pár tipů, které se můžou hodit pro napsání kvalitní závěrečné práce, a to jak bakalářské, diplomové, disertační, tak třeba i různých semestrálních, či přímo pro odborné a jiné články.

Je jich sedm:

1. Zapomeňte na Word.
2. Zjistěte si, k jakým studiím máte přístup.
3. Pořádně se v dané oblasti vzdělejte.
4. Začínejte osnovou a rozdělte práci podle kapitol.
5. Řádně citujte a obezřetně nakládejte s daty.
6. Tabulky a obrázky formátujte rozumně.
7. Nechejte si zkontrolovat pravopis.

Pojďme se na ně podívat blíže.
(Pokračování textu…)

Přemýšlej než podepíšeš, aneb podvodníci z XEnergie

Neděle, 2 března, 2014

Ze všech stran jsme bombardováni upozorněním:

Pořádně si přečtete, co podepisujete!

Není přece možné, že se šmejdům a podomním prodejcům daří. Co to je za lidi, kteří jim stále baští tytéž finty? Není přece možné, aby se taková věc stala mně.

Stala se mi. Popíšu, jak vše pobíhalo, následné jednání se zúčastněnými stranami, ale především co dělat, když podepíšete něco, co jste neměli a vlastně ani nechtěli.
(Pokračování textu…)

GRAFIKA: Argumentace

Neděle, 23 února, 2014

Rozhodl jsem se po neustálém opakovaní těch samých chyb mnohými diskutéry, že dám dohromady další článek o argumentaci a čeho se v ní vyvarovat. Tentokrát s použitím obrázků.

Musím upozornit, že nejde o nějaká pravidla vymyšlená od zeleného stolu, či snad nějaká dogmata, ale o logické a naprosto nevyhnutelné cesty, které je třeba následovat, pokud se spolu chtějí lidé konstruktivně bavit.
(Pokračování textu…)

Odpůrci očkování, do akce

Čtvrtek, 5 září, 2013

Můj předchozí článek rozvířil různé emoce na více místech internetu. Musím říct, že mě situace kolem zastánců a odpůrců očkování zaujala a… neuspokojila. Můj článek o této problematice nebyl, ale každopádně vyvolal diskuze, které k ní konvergovaly.

Zajímal jsem se teď tedy nějakou dobu vakcinací a několikrát narazil do zdi na stejném problému. Dá se shrnout do jedné otázky

„Vy, odpůrci očkování, jaké máte důkazy?“

Vysvětlím blíže, o co mi jde.
(Pokračování textu…)

Jak argumentovat na internetu

Pondělí, 2 září, 2013

Vyjádřit to, co jste opravdu chtěli, nebo správně pochopit to, co vám někdo píše, může být na internetu problém. Nevidíte tváře, neslyšíte tón, nemůžete skákat do řeči a doptávat se na detaily v reálném čase.

Úvodem citace ze Simpsonů, série 2., díl 6.:

Homer: „Hnusnej chvastounskej vševěd, pan chytrej!“
Marge: „Co ti tak hroznýho řekl?“
Homer: „No co, no řekl, že, řekl … nezáleží na tom co řekl, ale jak to řekl!“
Marge: „No tak jak to řekl?“
Homer: „No on…“
Marge: „Zlobil se snad?“
Homer: „Ne.“
Marge: „Byl sprostej?“
Homer: „Tak jo, nebylo v tom jak to řekl, ale dal úplně jasně najevo, že naše rodina nestojí za nic.“

Možná se stává i vám, že i když píšete pravdu, oponent z nějakého důvodu roznáší vaši argumentaci na kopytech. Neumíte popsat, co je špatně, neumíte formulovat, v čem je chyba, ale víte, že se na rozdíl od vás mýlí. V článku uvedu pár tipů, jak vést diskuzi, na co si dát pozor, a demonstruji též běžně používané logické argumentační klamy.
(Pokračování textu…)

Stival a boty? Ne, děkuji

Pátek, 26 července, 2013

Najít dnes kvalitní a na pohled zajímavé boty je v běžné distribuční síti skoro nemožné. Pokud jde o vzhled, řídí se většina výrobců tím co je in, tedy pokud je ne-příliš-vkusná sezóna, máte smůlu. Pokud jde o kvalitu, základním měřítkem by měla být cena a značka. Z těchto parametrů lze v ideálním světě odvodit použité materiály, náročnost výroby či exkluzivitu. Bohužel to však často není pravda. Mé třídírkové KMM, s pořizovací cenou kolem 1800 Kč, čeká už třetí zimní sezóna a stále nejsou ani zdaleka na odpis. Nikde se nepárají, nerozlepují, nejsou sešlapané ani prošlápnuté, nejsou ani z venku viditelně opotřebované. Tedy řekl jsem si minulý rok, že se porozhlédnu v podobné cenové kategorii po botách do teplejších časů. Ke své smůle jsem narazil na prodejnu Stival a boty značky Klondike.
(Pokračování textu…)