Archive for the ‘Na pravou míru’ Category

Dr. Andrew Wakefield a jeho hypotéza

Pondělí, 30 června, 2014

Následující příběh je příkladem jednoho z největších zneužití autority a médií moderní doby v oblasti vědy. Dr. Andrew Wakefield zažehl svou prací jiskru, která vedla ke zmatení veřejnosti, odmítání očkování, vypuknutí epidemií i nabourání důvěry k vědeckým postupům. I přes dávné vyvrácení jeho myšlenky a ne zrovna obsáhlé původní práci, žije domněnka „očkování způsobuje autismus“ v lidech nadále.

Je k dispozici velké množství na první pohled kvalitního materiálu. Já budu vycházet přímo z práce a slov Dr. Wakefielda přičemž budu téměř ignorovat mimo-vědecké záležitosti kolem celé kauzy. Dnes, po tak dlouhé době a tolika dalších studiích, v podstatě nehraje roli, jestli lhal, nebo ne. Pokud se bavíme výhradně o platnosti jeho hypotézy, samozřejmě.
(Pokračování textu…)

Medicína a alternativní medicína z pohledu financí

Neděle, 5 ledna, 2014

To, že

  • je konvenční medicína pouhým strojem na peníze,
  • lékařům jde o léčení příznaků, ne příčin, a tak z vás můžou stálou a opakovanou léčbou tahat další a další peníze,
  • jestli se chcete opravdu uzdravit a ušetřit, dejte přednost léčitelům a alternativě, případně samoléčbě,

jsou běžně známé názory odpůrců medicíny a snad i vědy. Podíváme se, kolik stojí léčba, kolik léčitelství, kolik stojí léky a kolik homeopatika a jak to tedy s tou finanční stránkou celkově je.

V tomto článku to uvedu raději na začátku, kdy snad ještě všichni dávají pozor. Takže:

Je mi srdečně jedno, za co dospělí lidé, které neznám, utrácejí své peníze. Léky, homeopatika, měsíční kameny, bio lampy, cokoliv. Nepotřebuji nikoho přesvědčit, vůbec mi na tom nezáleží.

Po zbytek textu budu pro jednoduchost používat následující dělení léčiv

léky, homeopatika, bylinky.

Začínáme.
(Pokračování textu…)

Vakcíny a Bill Gates, filantropie nebo terorismus?

Středa, 20 listopadu, 2013

Jako bumerang se stále vrací šokující, jak jinak, zpráva na téma

„Bill Gates vakcinací a lékařskou péčí snižuje populaci“

Mimoto se dá v různých diskuzích často narazit na lidi přesvědčené o jeho ďábelských úmyslech. Můžu uvést třeba komentář od zde již probírané MUDr. Elekové na proti-očkování zaměřených stránkách Sloboda v očkování.

Zpráva „očkováním a lékařskou péčí můžeme snížit populaci“ je stará několik let, přesto však i přes zdánlivou neaktuálnost zařazuji na ni reagující příspěvek na svůj blog. Bude totiž v něčem výjimečný. Tentokrát nám nebude stačit prostudovat původní zdroj, nebude nám ani stačit kritickým okem revidovat vědeckou práci v pozadí. Budeme muset použít rozum.

Bill Gates, to totiž opravdu řekl.
(Pokračování textu…)

MMR způsobuje autismus! Potvrzeno soudem? Ne

Pondělí, 4 listopadu, 2013

Internetem se prohání článek s variantami šokujícího oznámení

„Soud potichu potvrdil autismus z MMR vakcíny“

v názvu. Vezmu coby styčný bod verzi, na kterou jsem narazil nejčastěji, a to tu ze serveru

Svět kolem nás

Podíváme se, jak je to doopravdy, a uvedeme řádné zdroje, ať si může čtenář udělat vlastní názor.
(Pokračování textu…)

Věda a publikování v informatice

Pondělí, 14 října, 2013

Rozhodl jsem se demonstrovat na příkladu z informatiky, jak probíhá výzkum a následné publikování výsledků do odborných časopisů. Zároveň tím mimoděk popíšu své téma, konkrétní studii i financování.
(Pokračování textu…)

Očkování vs. odpůrci aneb důkazy vs. názory

Neděle, 22 září, 2013

Dnešním článkem chci pro sebe uzavřít, alespoň na dohlednou dobu, problematiku očkování. Strávil jsem spoustu času diskuzemi a procházením materiálů stran jak pro, tak i těch proti. Bavil jsem se s běžnými lidmi, kontaktoval odborníky i osoby považované odpůrci očkování za odborníky.

Pokud se vám článek nechce číst celý a zajímá vás jen závěr, tak vězte už teď:

anti-vakcináři nemají v rukách jediný důkaz

Nemají v rukách nic. Byl jsem v kontaktu s celým spektrem lidí antivax (pěkná zkratka, mimochodem) scény, od těch velmi militantních až po ty méně, přes několik slušných a solidních. Snažil jsem se zjistit informace z Česka, Slovenska i ze zahraničí. Začínáme.
(Pokračování textu…)

Něco mezi jedničkou a nulou

Čtvrtek, 15 srpna, 2013

Mezi laickou veřejností je velmi rozšířená polopravda o fungování počítačů výhradně nad čísly 0 a 1. Ne, že by tomu tak úplně nebylo, ale platí to pouze pro tu nejnižší vrstvu. V článku přiblížím, jak fungují procesory, a popíšu práci člověka, který svým objevem tzv. fuzzy logiky navždy změnil svět.
(Pokračování textu…)