Vakcíny a Bill Gates, filantropie nebo terorismus?

Jako bumerang se stále vrací šokující, jak jinak, zpráva na téma

„Bill Gates vakcinací a lékařskou péčí snižuje populaci“

Mimoto se dá v různých diskuzích často narazit na lidi přesvědčené o jeho ďábelských úmyslech. Můžu uvést třeba komentář od zde již probírané MUDr. Elekové na proti-očkování zaměřených stránkách Sloboda v očkování.

Zpráva „očkováním a lékařskou péčí můžeme snížit populaci“ je stará několik let, přesto však i přes zdánlivou neaktuálnost zařazuji na ni reagující příspěvek na svůj blog. Bude totiž v něčem výjimečný. Tentokrát nám nebude stačit prostudovat původní zdroj, nebude nám ani stačit kritickým okem revidovat vědeckou práci v pozadí. Budeme muset použít rozum.

Bill Gates, to totiž opravdu řekl.

Úvod

Zmíněná myšlenka zazněla tady.

[ted id=767 lang=cs]

Cituji z 4:35

„The world today has 6.8 billion people that’s headed up to about 9 billion. Now if we do a really great job on new vaccines, health care, reproductive health services, we could lower that by perhaps 10 or 15 percent.“

Oficiální překlad zní:

„Dnes jsou na světě 6.8 miliardy lidí, což se zvedne na zhruba 9 miliard. Když se nám bude dařit vyvíjet nové vakcíny, zlepšovat lékařskou nebo reprodukční péči, mohli bychom to číslo snížit tak o 10 až 15 procent.“

Bill Gates přednáší na konferenci Technology, Entertainment, Design (TED) v roce 2010. Je rozšířená a známá ve světě, ať už ve své původní podobě či formou lokálních TEDx. Promlouvali na ní laureáti nobelových cen, politici, odborníci, běžní lidé i vědci. Podle oficiálních stránek měly přednášky k listopadu roku 2012 více než miliardu shlédnutí. Jde tedy o divácky velmi populární platformu, z hlediska mluvčích pak navíc i prestižní a exkluzivní.

Bill Gates a jeho žena Melinda založili roku 1997 Bill and Melinda Gates Foundation starající se o vzdělání, zdraví nebo i životní prostředí. Plánují dát na charitu 95% svého majetku. K roku 2010 činila celková darovaná suma více než 551 miliard korun. To je 551 000 000 000 Kč. Jinak též téměř polovina rozpočtu ČR na rok 2012.

Teď něco ke kontextu. Na přednášce je představena jednoduchá rovnice

kde

P = lidé žijící na Zemi v počtu kolem 7 miliard s očekávaným nárustem k 10 miliardám v roce 2050,
S = služby, které využíváme, zahrnující jídlo, oblečení, elektroniku, apod.,
E = spotřebovaná energie pro každou službu,
C = množství $latex CO_2$ vypuštěného do prostředí na jednu jednotku spotřebované energie.

Přednáška je o množství oxidu uhličitého vypouštěné člověkem do prostředí. Gates říká, že je ovlivněno čtyřmi faktory uvedenými výše v jednoduchém vztahu. Jeho řeč má název Inovace na nulu, kde je nulou myšlena levá strana rovnice. Řečeno delší větou:

Jak snížit množství produkovaného oxidu uhličitého na nulu?

Řešení je matematicky velmi prosté. Stačí vynulovat hodnotu jedné proměnné vpravo. V praxi je to ovšem na hranici reality, ale o tom už, pro zájemce, více v přednášce. Držme se našeho záměru vysvětlit tu prokletou věc, která zazní.

„Dnes jsou na světě 6.8 miliardy lidí, což se zvedne na zhruba 9 miliard. Když se nám bude dařit vyvíjet nové vakcíny, zlepšovat lékařskou nebo reprodukční péči, mohli bychom to číslo snížit tak o 10 až 15 procent.“

Přepněte vnímání na FM, prosím

Jsme na prestižní konferenci světového významu.
A na ní, ne poprvé, Bill Gates.
Který před publikem přednese svůj plán o depopulaci.
Nikdo ho nezatkne, nikdo z obecenstva šokovaně nevyjekne, pánové z kazajkou na scénu nedorazí.

Jak je to možné? Nezbláznili se všichni? Nebo je snad sál zaplněn až po okraj lidmi, co to už dávno vědí? Třeba takovými, co se sami zasluhují o nový světový řád?

Uveďme následující situaci, která nám poslouží coby modelová.

Představte si nějaký kontinent. Na něm bude potřeba, aby obyvatelé sami mysleli na stáří a zajistili, aby se o ně měl kdo postarat. Jak na to? Dobrý způsob je udělat si děti. Ty vyrostou, a až vy zestárnete, budou vám po boku. Jenže co když je na našem kontinentu velká kojenecká úmrtnost? Co když děti v dané oblasti ve velkém množství umírají? Řešení je prosté. Je třeba zplodit více dětí. Tím zvýšíte šanci, že jich přežije dostatek k vašemu zabezpečení.

Zní vám to absurdně?

Zarámujme naši úvahu realitou a nazvěme uvažovaný kontinent třeba Afrika. Podle výše řečeného by mělo platit, že když dokážeme snížit dětskou a novorozeneckou úmrtnost, odpadne nutnost nadměrného plození dětí. Co na to fakta?

Statistiky

Jako první nás budou zajímat hodnoty dětské úmrtnosti. Můžeme si je pro Afriku, řekněme pro období 1960-2005, najít sami v oficiálním přehledu, nebo využít zjednodušený webový pohled. Aby to bylo ještě jednodušší, vytáhnu hodnoty rovnou i zde.

Kontinent Roky Počet mrtvých dětí na 1000 živých
Afrika 2000-2005 134.7
Afrika 1995-2000 153.8
Afrika 1990-1995 168.1
Afrika 1985-1990 171.3
Afrika 1980-1985 182.4
Afrika 1975-1980 199.2
Afrika 1970-1975 219.7
Afrika 1965-1970 238.2
Afrika 1960-1965 258.0

Můžeme konstatovat, že úmrtnost dětí mladších pěti let v Africe v letech 1950-2005 klesala.

Teď se podívejme, zda ji opravdu následovala i porodnost. Jinými slovy, zda snížení dětské úmrtnosti následuje snížení fertility.

Oficiální přehled pro celý svět je zde, zjednodušený webový pohled tady.

Kontinent Roky Počet dětí na jednu ženu
Afrika 2000-2005 5.08
Afrika 1995-2000 5.35
Afrika 1990-1995 5.71
Afrika 1985-1990 6.16
Afrika 1980-1985 6.46
Afrika 1975-1980 6.61
Afrika 1970-1975 6.66
Afrika 1965-1970 6.66
Afrika 1960-1965 6.70

Vidíme, že průměrný počet dětí na jednu ženu klesal.

V této chvíli se nejedná o příliš silný důkaz, neboť odhadujeme jen tak od oka a navíc pouze pro Afriku. Protože nám ale nejde o potvrzení nebo falzifikaci hypotézy, nýbrž o vysvětlení toho, co se skrývá za výrokem Billa Gatese, zůstaňme bez výpočtů. Pro úplnost jen dodejme grafy těchto statistik pro celý svět.

Závěr

Z uvedených faktů vyplývá jasná korelace mezi snižováním dětské úmrtnosti a počtem plozených dětí. Bill Gates zcela jistě nepronesl na půdě TEDu plány na teroristický útok, ani tajná, pro konspirátory samozřejmě známá, fakta o farmacii a medicíně.

Bill Gates ani náhodou neřekl, že vakcíny nebo medicína cíleně snižují současnou populaci, jak někteří pochopili, případně jak záměrně lžou. Mluví o budoucnosti. Dále, ani náhodou neřekl, že snížení populace do budoucna spočívá v zabíjení lidí nebo sterilizaci. Nic takového.

Bill Gates řekl, že snížením dětské úmrtnosti snížíme počet lidí na planetě a tím snížíme množství produkovaného oxidu uhličitého.

Statistiky mu dávají za pravdu a způsobem, jak nižší úmrtnosti dosáhnout je …

„vyvíjet nové vakcíny a zlepšovat lékařskou nebo reprodukční péči“

Tags: ,

O autorovi:

Věčný milovník kritiky, skepse a pokládání otázek. Vyžívá se v nekonečných argumentačních duelech, kde neexistuje cíl a nic není probráno tak do hloubky, aby se už nedalo pokračovat dále.

19 Responses to “Vakcíny a Bill Gates, filantropie nebo terorismus?”

 1. Alamo Says:

  Tady taky na stejné téma http://www.kpufo.eu/sk/index.php/zahady/2811-252

 2. Pavel Vlašánek Says:

  Díky za odkaz, koukám že Afrika je vděčný příklad.

 3. Omen Says:

  Pán Gates by by sa mohol – pre zmenu – radšej postarať o zdravie ostatných kontinentov. Lebo operačný systém Windows 8 Phone, ktorý je v podstate platenou vstupenkou k plateným službám Microsoftu, ho zrejme svojim užívateľom ukradol viac, než sa z ich peňazí podarilo zachrániť v Afrike. nehovoriac o tom, že sa neviac jedná o podvod, keďže výrobca argumentuje jadrom NT, takže naivný užívateľ sa domnieva, že si kupuje aspoň vylepšený Windows XP upravený na podmienky mobilnej platformy. Aká je potom jeho frustrácia, keď zistí, že si kúpil trápnu hračku, ktorá s MS Office má klamlivo spoločný iba názov a nebyť mutitouch driveru, tak jediný rozdiel od PDA spred desiatich rokov by bol ten, že sa nedá používať stylus. Čiže celá inovácia moderných smartfónov vychádza výhradne z nového hardware, hoci server s ich výkonom by pred dvadsiatimi rokmi stál zhruba miliardu SK a aj by skutočne utiahol bankové systémy centrál všetkých vtedajších slovenských bánk naraz (vtedy bol hitom procesor 80486/50 Mhz, dnes má aj ten najlacnejší smartfón procesor bežiaci aspoň 20x rýchlejšie). Takže zistenie, že užívateľský výkon dnešného nadupaného smartfónu sa nechyté ani len na staré Pentium III so zmieneným WXP a O2003 je vskutku viac než frustrujúci. A to by tam s kľudom mohol bežať hoci aj starší AutoCad … No nič, je to jeho firma a v demokracii si s ňou môže robiť, čo chce a starť sa o problémy Afriky. Ale nech sa potom nečuduje, ak mu to vybuchne pod rukami tak, ako vybuchol Enron, WorldComm či Parmalat ! Ja som každopádne s platformami Microsoft a Intel skončil (Intel za drivery, ktorými úmyslene marí výkony svojho HW). Takže zbohom a veľa šťastia v tej Afrike 🙁

 4. Pavel Vlašánek Says:

  Zdravím Omen,

  jen jestli vliv Gatese na současný Microsoft nepřeceňujete 😉

  Každopádně váš příspěvek je zatím ten nejvíce off-topic na celém webu. Gratuluji.

 5. Bill Gates nie je druhý Hitler | Lovci šarlatánov Says:

  […] Bill Gates nie je druhý Hitler […]

 6. Libor Mačuha Says:

  Akýmito výdobytkami doby Afričania zvyšujú percento CO2 na planéte Zem ? ……
  Myslím že som niekde zachytil informáciu o tom že počas erupcie sopky v Pompejách sa do ovzdušia uvolnilo viac CO2 ako sme ako civilizácia dodnes vyprodukovali.
  Oteplovanie planéty hlavne vplyvom našej civilizácie je podľa mňa mýtus ….. prehrieva sa celá slnečná sústava a ako vieme na Marse sa nepreháňajú amíci na svojich osemlitroch a ani Afričania divoko nesúložia vytvárajúc tak prebytok CO2 .
  Osobne Gatesovi neverím ….

 7. Inzenyr Says:

  Kdyby to BG myslel opravdu vazne, tak se predevsim postara, aby rodice tech deti nejedli sajrajt od potravinarske loby. Pak nebude treba vakcin, protoze lidsky imunitni system, pokud neni temi sajrajty oslabeny, si s vetsinou zdravotnich problemu dokaze bez problemu poradit sam.

 8. Pavel Vlašánek Says:

  Zdravím Inženýre,

  co je to potravinářská lobby a o co jí jde?

 9. Thomas Morta Says:

  Přiznám se, že článek mi přijde argumentačně prvoplánový a nedomyšlený, jakkoli s myšlenkou linií asi souhlasím: Je třeba říct, že samotným prokázáním korelace mezi snížením dětské úmrtnosti a snížením dětské porodnosti (kterou jste IMHO spíš naznačil, než jasně prokázal, protože ze dvou jednofaktorových tabulek tak silné tvrzení podle mě nevykoukáte), ještě vůbec nedokazujete, že kvalitní lékařská péče snižuje růst populace. Poměrně „něpříjemným“ vedlejším efektem (z hlediska dokazovaného tvrzení), je totiž také skutečnost, že kvalitní lékařská péče obecně prodlužuje život – jednak tím, že lidé přežijí dříve smrtelné choroby a úrazy, jednak obecným prodlužováním délky života. To samo o sobě způsobuje, že se může navzájem potkat více generací – což způsobuje růst populace, protože se objevila nová skupina v populaci – velmi staří lidé.
  (Mimochodem, zde se otevírá možnost pro argumentaci, že současná medicína snižuje, někdy výrazně, rizikovost těhotenství ve vyšším věku – a díky možnosti zamražení vajíček a následného umělého oplodnění je snad technicky možné, aby otěhotněla žena dlouho po čtyřicátém roce života; a odložené plánování rodiny může výrazně snížit přírůstek populace, aniž by při tom nějak závratně zasáhl do touhy povětší rodině.)

  Ale celkově mi přijde, že mnohem víc ovlivňuje přírůstek populace životní styl/kultura – pokud zlepšíte lékařskou péči, ale nepodaří se vám zmírnit řekněme odpor k antikoncepci, ani odložit plánování rodičovství na pozdější věk, tak bohužel ve skutečnosti čelíte populační explozi – která ovšem může v extrémním případě vést k jiné formě snížení populace, např. velmi nehumánnímu hladomoru (zlí jazykové tvrdí, že výraznou příčinou hladomoru v Somálsku, který proběhl před pár lety, byla právě skutečnost, že v rámci odporu proti kolonialismu evropani Somálcům dodali jediné – kvalitní lékařskou péči, která skokově snížila úmrtnost, zejména dětí; ale už jsme je nenaučili, jak vydupat z jejich půdy více potravin – přiznám se, že je absolutně mimo moje možnosti posoudit, co je na tom pravdy, nicméně jako teoretický koncept mi to přijde funkční).

  Stručně: přijde mi, že růst populace je příliš komplexní jev, aby o něm šlo vynášet jednoznačné soudy bez zohlednění více faktorů. Přímý vliv kvalitní lékařské péče (pravda, s výjimkou prevence nechtěného těhotenství) je na velikost populace imho vždy kladný, ovšem sama o sobě může iniciovat jiné faktory, které snižují porodnost nebo oddalují plánování rodiny, což jsou faktory, které naopak mohou výrazně snížit přírůstek populace. Ovšem to jsou vlivy nepřímé nepřijde mi úplně korektní je považovat za automatický následk kvalitní lékařské péče.

 10. Pavel Vlašánek Says:

  Zdravím pane Morto,

  v článku explicitně uvádím, že

  „V této chvíli se nejedná o příliš silný důkaz, neboť odhadujeme jen tak od oka a navíc pouze pro Afriku.“

  Vůbec se nepokouším o odvození kauzality, což v tom pravděpodobně vidíte. Jde mi jen o pouze o to poukázat, že Bill Gates nepronáší teroristické plány na své přednášce. Mimochodem „zlepšení reprodukční péče a lepší informovanost“ je taky součást jeho programu.

  Děkuji za rozsáhlý komentář.

 11. Piliskner Says:

  Toto je druhy clanok co citam na tejto stranke a zaraza ma ako krasne vedia autori osekat rozsah svojho komentaru na zopar bodov a tvarit sa ze to je celok.

  Argument ze Gatesovci davaju 95% majetku na charitu len dokazuje uroven a objektivitu tohto clanku kedze chyba fakt ze v US sa tytmto sposobom vyhnes plateniu dani.

  Vobec hovorit o Gatesovi v tychto suvislostiach a nespomenut vyskumy jeho otca je totalna inkompetencia alebo debilita.

  Citam ze autor si hovori ze kladie otazky a je skepticky ale toto je jednostranne zamerany povrchne vypracovany clanok ktory ani nahodou nezahrna viacere perspektivy na tuto problematiku.

 12. Pavel Vlašánek Says:

  Zdravím anonyme,

  zkusím to napsat znovu.

  Tento článek je jen a pouze o tom, co řekl Bill Gates na své přednášce. Není to studie jeho aktivit, ani výzkum vedoucí k odvození jakékoliv kauzality.

 13. Vlkoun Says:

  Je až neuvěřitelné, jak hloupé myšlenky mohou vzniknout v lidské hlavě.
  Že mě to dosud nenapadlo. Tak abych se vyhnul zaplacení řekněme 20% daně z toho co vydělá moje firma, věnuju raději 95% z vydělaných peněz na charitu. To je panečku myšlenka. Ten Gates je ale lump, tak se vyhýbat placení daní. Já fakt padnu 😀

 14. Bill Gates nie je druhý Hitler | Lovci šarlatánov Says:

  […] Bill Gates nie je druhý Hitler […]

 15. Jiří Hejhálek Says:

  Pan Bill G. nezapře členství v intelektuálním sdružení zvaném Římský Klub, v němž si všichni myslí, že znají svět lépe, něž sám Stvořitel. A když ne, myslí si to přinejmenším Bill.

  Jeho výroky jsou plné superlativů, rázných tvrzení a jasných řešení, zkrátka perly. Např.: „Rovnice na výpočet dopadů CO2 je NAPROSTO přímočará. Sečtěme množství CO2, které vypouštíme, a to VEDE k nárůstu teploty“. Nebo „..máme DOCELA PŘESNÝ způsob, jak vyčíslit z určitého nárůstu CO2 výslednou teplotu… a následně pozitivní zpětnou vazbu.“ Nebo „Víme jen to, že dopady budou EXTRÉMNĚ špatné.“ Nebo „Dokud se nedostaneme TĚMĚŘ NA NULU (emisí CO2), teplota zemského povrchu BUDE stoupat.“ Nebo „Skeptiků, kteří dokáží argumentovat na základě vědy, je VELICE málo. Mají VELMI málo argumentů a je VELMI malá pravděpodobnost toho, co hlásají.“ Atd.,

  Vědci a znalci takto povýšeně neuvažují ani nemluví. Dopady nejenže nejsou extrémní, jsou sotva měřitelné, více hrozí chladnutí (stojíme totiž před nástupem doby ledové). Navíc velmi teplá období, kdy bylo Grónsko zelené, není v historii popisováno jako klimatická katastrofa, je přesně naopak.

  Obyčejný selský rozum říká, že rovnice a výpočty sice mohou být dobře spočítány, ale vůbec nemusejí popisovat, natož předvídat realitu. Bill, jistě pozoruhodný člověk v tom, co dělá, jakoby nevěděl, že jsou i mnohem banálnější počítačové úlohy, které se obtížně programuji. A pokud mají chaotické chování (to je exaktní fyzikální pojem), což je případ klimatu, jejich děje se prakticky nedají programem modelovat.

  Budu stále obdivovat Billa Gatese, ale na fyzikální, klimatologické, sociální a demografické a další si raději zajdu k někomu jinému.

  Děkuji za všechno a těm, kterým se má slova nelíbí, se omlouvám.

 16. hric Says:

  toto je dost zaujimave pre kazdu svinu sa vari voda..

  http://naturalsociety.com/bill-gates-faces-trial-india-illegally-testing-tribal-children-vaccines/

 17. Šárka Says:

  Tomu, co tady píšete asi sám ani nevěříte 😀
  https://www.youtube.com/watch?v=712oMasf11A

 18. Šárka Says:

  Valášku Pavle nechce jít do politiky ? 😀 Vám to jde jedna báseň překrucování 😀 Bože do čeho jsi to duši dal, ten se bude muset hodně trápit ještě sám sebou…. než bude štastný se svým svědomím až prohlídne.

 19. Šárka Says:

  A pane Valášku, když má někdo charakter, jako má Gates tak těžko bude lidumil jak píšete a ty počty by mu moc nešli což a tak blbý není žel.

Leave a Reply